Про ботанічний сад

Фундатори    Що планувалось зробити   Як створювався ботанічний сад План ботанічного саду Ботанічний сад сьогодні
 

Український ботанічний журнал №3, 1969 р.

УДК 58.006

ПОДІЛЬСЬКИЙ БОТАНІЧНИЙ САД У м. ВІННИЦІ

 

Мрія ботаніків про створення регіонального ботанічного саду в м. Вінниці виношувалась давно. Проте лише в 1963 р. на південному схилі р. Вишні були висаджені перші 10 000 саджанців грабу. На той час це була ділянка в 10 га, тепер — понад 70 га, де висаджено 700 тис. дерев і кущів понад 650 видів.

Ботанічний сад знаходиться у півдепно-західній частині м. Вінниці на північному і південному схилах р. Вишні. Він входить до зеленого кільця міста і разом з музеєм М. І. Пірогова та парком культури, який планується закласти на південному схилі р. Вишні, створить науковий і культурний центр Поділля.

Поділля має своєрідний характер рослинного покриву, що є наслідком того, що Подільське плато, на відміну від навколишніх районів, не вкривалось ні льодовиками, ні Понтійським морем. За даними О. Савостіянова, на Поділлі нараховується 1200 видів рослин, з яких 200 видів зовсім не зустрічаються в дикій природі сусідніх областей. Тому у відділі “Флора Поділля” створюються моделі природних і штучних лісових біоценозів; тут зосереджується рослинність Поділля понад 800 видів. Характеристику рельєфу буде доповнювати геоморфологічна модель краю; для більш повної характеристики дикої флори виділена степова рослинність, елементи якої нерідко вміщують діброви Поділля.

Особливу увагу приділяється рідкісним і вимираючим рослинам Поділля, зокрема явору (Acer pseudoplatanus L.), клокичці (Staphyllea pinnata L.), береці (Sorbus torminalis (L.) Crantz.), буку лісовому (Fagus silvatica L.), бруслині карликовій (Evonymus папа М. В.), липі сріблястій (Tilia tomentosa Moench), дерену (Cornus mas L.), анемоні нарцисоцвітній (Anemone narcissiflora L.), первоцвіту високому [Primula elatlor (L.) H і 1 1.], чемернику червонуватому (Helleborus purpurascens W. K).

Найбільш .завершеним відділом ботанічного саду є дендрарій, де висаджено понад 600 видів дерев і чагарників. Дендрарій побудовано за системою О. А. Гроссгейма. Кліматичні умови Вінничини дозволяють мати у дендрарії велику колекцію не лише рослин місцевої флори, а й інших географо-флористичних областей. В умовах ботанічного саду Поділля краще від інших акліматизуються види Східної Європи і Сибіру, а також континентальних районів Північної Америки; поряд з цим добре себе зарекомендували види Східної Азії, Північного і Середнього. Китаю, деякі види Кавказу і Малої Азії. Менш сприятливими наші умови виявились для рослин вологих приморських районів Північної Америки.

Враховуючи кліматичні умови, Рада ботанічних садів УРСР і МРСР визначила ботанічний сад Поділля як проміжну ланку при акліматизації рослин між Одеським та Київським, Львівським та Київським ботанічними садами. Комплексування у роботі між ботанічними садами буде сприяти збагаченню рослинних ресурсів зони новими видами, підвищить ефективність досліджень і зробить їх більш цілеспрямованими.

В саду є також відділ лікарських рослин, помологічний сад, декоративний відділ, степова ділянка, ділянка — система трав'янистих рослин за О.А. Гроссгеймом, навчально-дослідна ділянка як зразок пришкільних ділянок; поруч з дендрарієм на площі 15 га планується закласти художні паркові ландшафти як зразок для паркового будівництва на Поділлі. Будівництво греблі на р. Вишні створить ставок, де будуть вирощуватись вологолюбні та водні рослини. Планується мати оранжереї, експериментальне поле, лабораторний корпус, природничий музей.

А. С. Паламарчук та Г. Л. Паламарчук

 

 

Схематичний план ботанічного саду Поділля в м. Вінниці.

Умовні позначення: І — відділ флори Поділля; II — степова ділянка; III — відділ лікарських рослин Поділля; IV — помологічний сад; V — відділ квіткових рослин і парниково-оранжерейний комплекс; VI—розсадник деревних і чагарникових рослин; VII — експериментальне поле; VIII —музей М.І Пирогова; IX — сиренгарій; X —- дендрарій; XI—розарій; XII—ділянка-система трав'янистих рослин; XIII — навчально-дослідна ділянка; XIV — відділ художніх ландшафтів та парк культури і відпочинку; XV — штучний острів з водними та прибережними подільськими рослинами; XVI — альпінарій; XVII — р. Вишня; XVIII — головний корпус ботанічного саду; XIX — теплиця — тимчасова; XX — насіннєва лабораторія дендрарію і флори Поділля; XXI — геоморфологічна схема Поділля.

 
   
   

Вінницький національний аграрний університет